Jak zabezpečit svoje auto proti krádeži
Moje auto by zlodějům stejně nestálo za vykradení, myslí si spousta řidičů, kteří zabezpečení vozu vůči krádeži podceňují. Bohužel mylně. Pokud není vaše auto zrovna plechovka zralá do šrotu, vězte, že i váš vůz se může stát předmětem zájmu lupičů. Podle posledních policejních statistik je ročně ukradeno téměř tři tisíce motorových vozidel. Pokud nechcete, aby vaše auto patřilo mezi ně, přečtěte si chytrá opatření, kterými ho dostatečně pojistíte proti všem nenechavým rukám.
Krádež auta nepatří mezi kriminální činy, které se dějí téměř výhradně pod rouškou tmy ve ztemnělých, liduprázdných uličkách. Naopak, spousta z nich je páchána za bílého dne i na frekventovaných místech. Ideálním řešením je vhodné pojištění automobilu proti krádeži. Řada pojišťoven toto riziko zahrnuje v rámci povinného ručení a havarijního pojištění.
Povinné ručení je pojištění vozu, které musí mít každý účastník provozu na veřejných komunikacích. V základu slouží pro vaši finanční ochranu v případě nehody. Pojišťovna v takových případech hradí škody, které provedete na voze či majetku dalších osob, nikoli však na vašem vlastním voze. To můžete ovšem napravit vhodným připojištěním. Ve standardní nabídce pojišťoven bývá i pojištění proti odcizení – v takovém případě vám pojišťovna proplatí částku odpovídající aktuální ceně vozu. Zajímá vás, kolik za takové připojištění zaplatíte? Snadno a nezávazně si ho spočítáte v nezávislém srovnávači cen povinných ručení Klik.cz.
Nebo můžete vsadit na havarijní pojištění. Oproti povinnému ručení havarijní pojištění již v základu zahrnuje pojištění proti krádeži, odcizení vozu, vandalismu, neoprávněnému využití automobilu a jiné škody na vašem vlastním vozidle. Nicméně bývá o něco dražší než připojištění k povinnému ručení. Doporučujeme si spočítat, na kolik by vás vyšlo havarijní pojištění právě vašeho vozu, a částky poté porovnat s připojištěním k povinnému ručení.
Chytrá a bezplatná opatření proti krádeži vozu
Je pravdou, že na krádeže vozidla lze použít pojištění auta proti krádeži, ale prevence je vhodným začátkem. Ochrana auta proti krádeži začíná u běžných každodenních zvyků. Drobnou změnou vašich každodenních návyků můžete totiž potenciální zloděje odradit. Co to znamená v praxi?
Parkujte na veřejných a dobře osvětlených místech. Pokud nemáte garáž, vybírejte si k zaparkování místa, která jsou na očích. Pokud zvolíte místo přímo pod lampou veřejného osvětlení, které je navíc viditelné z dálky, zloději zřejmě taková míra potenciální pozornosti kolemjdoucích nebude příjemná a sáhne raději po vozu stojícím někde bokem.
Při parkování se naučte vždy vbočit koly do obrubníku. Mnozí zloději hledají automobil, u kterého se nabízí nejsnadnější způsob úniku. Vbočená kola můžou být psychologickou překážkou v krádeži – zloděj bude mít obavy, že kvůli této komplikaci bude mít obtížnější únik. Nenechávejte uvnitř auta cennosti na očích. I obstarožní Felicie se může stát lákavým terčem, pokud na sedadle zanecháte nejnovější model notebooku či jiný cenný předmět. Všechny hodnotné věci tudíž skryjte do kufru anebo je raději v autě vůbec neponechávejte.
Kromě opatření, která nestojí nic, je aktuálně na trhu velké množství zabezpečovacích prvků proti krádeži. Klasikou jsou dnes alarmy, ovšem ani ty nejsou všemocné. Kolikrát jste vy sami slyšeli, jak na ulici pípá alarm něčího auta, a neřešili jste to, natož abyste se přišli podívat blíž? Mimo jiné řada profesionálních zlodějů umí alarm zneškodnit tak, že se ani neozve.
Publikováno: 02. 02. 2023
Kategorie: Tipy