Je kratom zázračná bylina, nebo skryté nebezpečí?

Kratom prodej jede v Česku na plné obrátky. Rostlina vzbuzuje zájem, nadšení, ale i obavy. Tato tropická bylina, původem z jihovýchodní Asie, je známá pro své stimulační a analgetické účinky, díky kterým se dostává do popředí zájmu nejen mezi alternativními léčiteli, ale i mezi lidmi hledajícími úlevu od bolesti, stresu nebo únavy. Zatímco někteří ji považují za přírodní lék na různé neduhy a přirozenou cestu k lepšímu životnímu stylu, jiní varují před jejími potenciálními riziky a nežádoucími účinky. Je tedy kratom zázračným pomocníkem, nebo naopak skrytým nebezpečím?

Botanický popis kratomu

Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický strom dorůstající výšky až 25 metrů, původem z jihovýchodní Asie. Listy kratomu jsou velké, tmavě zelené a lesklé, s výraznou žilnatinou. Tvar listů se liší v závislosti na odrůdě, může být oválný, kopinatý nebo vejčitý. Květy jsou drobné, žluté a rostou v kulovitých květenstvích. Plodem je drobná tobolka obsahující mnoho semen. Kratom patří do čeledi mořenovitých (Rubiaceae), kam patří například i kávovník.

Tradiční užití kratomu

Kratom, neboli Mitragyna speciosa, je tropický strom z čeledi mořenovitých, původem z jihovýchodní Asie. V tradiční medicíně zemí jako Thajsko, Malajsie či Indonésie se kratom používá již po staletí. Listy kratomu se tradičně žvýkají, vaří se z nich čaje nebo se suší a melou na prášek. Tento prášek se poté může přidávat do nápojů či jídel. Kratom byl tradičně užíván k tlumení bolesti, léčbě úzkosti, deprese, horečky a průjmu. Dělníci na plantážích jej žvýkali pro zvýšení energie a výdrže při namáhavé práci. V některých kulturách sloužil kratom i jako alternativa opia, a to jak pro rekreační, tak pro tlumení abstinenčních příznaků. Velmi pozitivní zkušenosti mají uživatelé především se zeleným kratomem.

Účinky kratomu na organismus

Kratom (Mitragyna speciosa) obsahuje více než 40 alkaloidů, z nichž nejvýznamnější jsou mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Tyto alkaloidy se vážou na opioidní receptory v mozku, čímž vyvolávají účinky podobné opioidům, jako je morfin. V nízkých dávkách má kratom stimulační účinky - zvyšuje energii, bdělost a soustředění. Ve vyšších dávkách působí spíše sedativně - navozuje pocity euforie, uvolnění a snižuje bolest.

Dlouhodobé užívání kratomu je však spojeno s rizikem vzniku závislosti a tolerance. Mezi další možné nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, zácpa, svědění, sucho v ústech, úzkost, deprese, nespavost a zvýšený krevní tlak. Kratom může interagovat s některými léky, proto je důležité se před jeho užitím poradit s lékařem.

Možná rizika užívání kratomu

Ačkoliv je kratom často užíván pro své pozitivní účinky, je důležité si uvědomit, že s jeho užíváním jsou spojena i určitá rizika. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, sucho v ústech, zácpa a svědění. Při dlouhodobém užívání se mohou objevit i závažnější problémy, jako je například poškození jater, ztráta hmotnosti, nespavost, deprese a psychóza. Kratom může být návykový, a to jak psychicky, tak i fyzicky. Odstavení od kratomu může být doprovázeno abstinenčními příznaky, jako jsou bolesti svalů, úzkost, nespavost a podrážděnost. Je důležité si uvědomit, že účinky kratomu se u jednotlivých osob liší a závisí na dávkování, způsobu užití a individuální citlivosti. Před užíváním kratomu je vždy vhodné poradit se s lékařem, a to zejména v případě, že máte zdravotní problémy, užíváte léky nebo jste těhotná či kojíte.

Legislativní status kratomu

Kratom (Mitragyna speciosa) je v České republice v současné době legální. Není zařazen na seznam návykových látek ani na seznam zakázaných rostlin. To znamená, že jeho držení, pěstování, prodej a nákup pro sběratelské účely je legální. Je však důležité zdůraznit, že prodej kratomu pro lidskou spotřebu je v České republice zakázán. Kratom se smí prodávat pouze jako sběratelský předmět, hnojivo nebo k dalšímu zpracování.

Vlastnost Kratom Káva
Původ Jihovýchodní Asie Afrika, Asie
Stimulační účinky Mírné až silné (závisí na dávce a druhu) Mírné až střední
Uvolňující účinky Přítomny (zejména ve vyšších dávkách) Minimální

Legislativní status kratomu se v různých zemích liší. V některých zemích je kratom legální, v jiných je regulován a v některých je zcela zakázán. Je důležité si před cestou do zahraničí ověřit legislativní status kratomu v dané zemi.

Dostupnost kratomu v ČR

Kratom (Mitragyna speciosa) je v České republice legální. Není zařazen na seznam zakázaných látek ani psychotropních substancí. To znamená, že jeho držení, pěstování a prodej pro sběratelské účely je v současnosti legální. I přesto, že je kratom v ČR legální, je důležité si uvědomit, že jeho užívání není bez rizik. Mezi možné vedlejší účinky patří nevolnost, zvracení, svědění, zácpa, ale i závažnější komplikace jako poškození jater. Kvůli absenci regulace je také obtížné zaručit kvalitu a bezpečnost produktů s kratomem. Před užitím kratomu je vždy důležité se poradit s lékařem, a to zejména v případě, že užíváte jiné léky, trpíte nějakým onemocněním nebo jste těhotná či kojíte.

Kratom je jako dvousečná dýka. V rukou znalého může být mocným nástrojem k úlevě od bolesti a nepohodlí, ale v rukou nezkušeného se může snadno stát zdrojem závislosti a utrpení.

Jan Novák

Alternativy kratomu

Ačkoliv je kratom pro své účinky na lidské tělo lákavý, je důležité zvážit i alternativy. Pro úlevu od bolesti existuje řada možností, od běžně dostupných analgetik, jako je paracetamol či ibuprofen, až po silnější léky na předpis. Důležité je vždy konzultovat užívání jakýchkoli léků s lékařem. Problémy s úzkostí a depresí lze řešit pomocí psychoterapie, změnou životního stylu a v některých případech i medikací. Vyhledání odborné pomoci je v těchto případech klíčové. Závislost na kratomu, ačkoliv není tak častá jako u jiných látek, je reálným problémem. Existují podpůrné skupiny a léčebné programy, které pomáhají lidem závislým na kratomu a jiných psychoaktivních látkách. Je nezbytné si uvědomit, že kratom není bez rizika a existují alternativy, které mohou být pro vaše zdraví a blaho prospěšnější.

Publikováno: 01. 11. 2024 / Aktualizováno: 22. 10. 2024

Kategorie: Praktické rady