Nejjednodušší tipy, jak snížit spotřebu elektřiny

Snížit spotřebu elektřiny jde několika způsoby. Některé vyžadují rozsáhlé investice a některé zase silnou vůli. Jaké tipy vás ale nebudou stát skoro nic? O rady se podělil Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy.

LED osvětlení

Zaměňte tradiční žárovky za moderní LED osvětlení. LED žárovky jsou energeticky úspornější a mají dlouhou životnost. Přestože jsou pořizovací náklady na LED žárovky vyšší, dlouhodobě ušetříte na spotřebě elektřiny i náhradních žárovkách. Žárovky vyměňujete postupně tak, jak budou ty staré odcházet.

Spotřebiče vypínejte

Elektronické spotřebiče, jako jsou televize, počítače, a nabíječky, i když jsou v režimu stand-by, stále spotřebovávají elektřinu. Vypínejte je úplně, pokud je nepoužíváte, nebo používejte zásuvky s vypínači, které je dokážou zcela odpojit od elektřiny.

Spotřebiče udržujte v dobré kondici

Pravidelně udržujte spotřebiče v dobrém stavu – čistěte filtry u klimatizace a sušiček prádla, odstraňujte led z mrazáků a pravidelně čistěte zadní stranu lednice.

Energetické štítky

Při výběru nových spotřebičů volte ty s energeticky úsporným označením (A+++). Moderní spotřebiče jsou navrženy tak, aby byly co nejefektivnější při spotřebě energie, což vám dlouhodobě ušetří na nákladech.

Pravidelná údržba

Zajišťujte pravidelnou údržbu všech zařízení, aby dosahovala optimální účinnosti. U topení, klimatizace a dalších zařízení nechte provést pravidelnou kontrolu odborníky.

Využívejte přirozené světlo

Využívejte co nejvíce přirozeného denního světla. Otevírejte závěsy a žaluzie, tím snížíte potřebu umělého osvětlení během dne.

Vařte efektivněji

Při vaření využívejte pokličky na hrnce, abyste udrželi teplo uvnitř a rychleji vařili. Neotevírejte troubu často během pečení, abyste nepřicházeli o teplo. Během zimy ponechte dvířka od trouby po skončení pečení otevřená.

Správné větrání

Když v zimě větráte, větrejte krátce a intenzivně. Neponechávejte okna otevřená zbytečně dlouho, abyste minimalizovali ztrátu tepla nebo chladu.

Publikováno: 11. 08. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Petra Slavická